World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

24th Alaska State Legislature

Article Id: WHEBN0003749381
Reproduction Date:

Title: 24th Alaska State Legislature  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: 25th Alaska State Legislature, Bill Thomas (Alaska politician), List of Speakers of the Alaska House of Representatives, Alaska Legislature
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

24th Alaska State Legislature

The 24th Alaska State Legislature served during 2005 and 2006. 9 members of the Alaska Senate were elected on November 5, 2002. The remaining senators and all members of the Alaska House of Representatives were elected on November 2, 2004.

Contents

  • Sessions 1
  • Alaska Senate 2
    • Make-up 2.1
    • Members 2.2
    • Leadership 2.3
    • Committee assignments 2.4
  • Alaska House of Representatives 3
    • Make-up 3.1
    • Members 3.2
    • Leadership 3.3
    • Committee assignments 3.4
  • See also 4
  • Notes 5
  • External links 6

Sessions

  • 1st session: January 10, 2005–May 10, 2005
  • 1st special session: May 11, 2005–May 25, 2005
  • 2nd session: January 9, 2006–May 9, 2006
  • 2nd special session: May 10, 2006–June 8, 2006

Alaska Senate

Make-up

Affiliation Members
  Republican Party 12
  Democratic Party 8
 Total
20
 Government Majority
4

Members

District Name Party Location Term Up
A Bert Stedman Rep Sitka 2008
B Kim Elton Dem Juneau 2006
C Albert Kookesh Dem Angoon 2008
D Ralph Seekins Rep Fairbanks 2006
E Gary Wilken Rep Fairbanks 2008
F Gene Therriault Rep North Pole 2006
G Lyda Green Rep Matanuska-Susitna 2008
H Charlie Huggins Rep Wasilla 2006
I Fred Dyson Rep Eagle River 2008
J Gretchen Guess Dem Anchorage 2006
K Bettye Davis Dem Anchorage 2008
L Johnny Ellis Dem Anchorage 2006
M Hollis French Dem Anchorage 2008
N Ben Stevens Rep Anchorage 2006
O John Cowdery Rep Anchorage 2008
P Con Bunde Rep Anchorage 2006
Q Thomas Wagoner Rep Kenai 2008
R Gary Stevens Rep Kodiak 2006[1]
S Lyman Hoffman Dem Bethel 2006
T Donald Olson Dem Nome 2008

Leadership

Committee assignments

  • Committee on Committees
    • Ben Stevens (chair), Cowdery, Gary Stevens, Ellis, Hoffman
  • Community & Regional Affairs
    • Gary Stevens (chair), Stedman, Wagoner, Ellis, Kookesh
  • Finance
    • Green (co-chair), Wilken (co-chair), Bunde (vice-chair), Dyson, Stedman, Hoffman, Olson
  • Health, Education & Social Services
    • Dyson (chair), Wilken (vice-chair), Green, Elton, Olson
  • Judiciary
    • Seekins (chair), Huggins (vice-chair), Therriault, French, Guess
  • Labor & Commerce
    • Bunde (chair), Seekins (vice-chair), Ben Stevens, Davis, Ellis
  • Resources
    • Wagoner (chair), Seekins (vice-chair), Dyson, Ben Stevens, Stedman, Elton, Guess
  • Rules
    • Cowdery (chair), Ben Stevens, Gary Stevens, Ellis, Kookesh
  • State Affairs
    • Therriault (chair), Wagoner (vice-chair), Huggins, Davis, Elton
  • Transportation
    • Huggins (chair), Cowdery (vice-chair), Therriault, French, Kookesh

Alaska House of Representatives

Make-up

Affiliation Members
  Republican Party 26
  Democratic Party 14
 Total
40
 Government Majority
12

Members

District Name Party Location
1 Jim Elkins Rep Ketchikan
2 Peggy Wilson Rep Wrangell
3 Beth Kerttula Dem Juneau
4 Bruce Weyhrauch Rep Juneau
5 Bill Thomas Rep Haines
6 Woodie Salmon Dem Beaver
7 Mike Kelly Rep Fairbanks
8 David Guttenberg Dem Fairbanks
9 Jim Holm Rep Fairbanks
10 Jay Ramras Rep Fairbanks
11 John Coghill Rep North Pole
12 John Harris Rep Valdez
13 Carl Gatto Rep Palmer
14 Vic Kohring Rep Wasilla
15 Mark Neuman Rep Wasilla
16 Bill Stoltze Rep Chugiak/Mat-Su
17 Pete Kott Rep Eagle River
18 Nancy Dahlstrom Rep Anchorage
19 Tom Anderson Rep Anchorage
20 Max Gruenberg Dem Anchorage
21 Harry Crawford Dem Anchorage
22 Sharon Cissna Dem Anchorage
23 Les Gara Dem Anchorage
24 Berta Gardner Dem Anchorage
25 Eric Croft Dem Anchorage
26 Ethan Berkowitz Dem Anchorage
27 Norman Rokeberg Rep Anchorage
28 Lesil McGuire Rep Anchorage
29 Ralph Samuels Rep Anchorage
30 Kevin Meyer Rep Anchorage
31 Bob Lynn Rep Anchorage
32 Mike Hawker Rep Anchorage
33 Kurt Olson Rep Kenai
34 Mike Chenault Rep Nikiski
35 Paul Seaton Rep Homer
36 Gabrielle LeDoux Rep Kodiak
37 Carl Moses Dem Unalaska
38 Mary Kapsner Dem Bethel
39 Richard Foster Dem Nome
40 Reggie Joule Dem Kotzebue

Leadership

  • Speaker of the House: John Harris (R-Valdez)
  • House Majority Leader: John Coghill, Jr. (R-North Pole)
  • House Minority Leader: Ethan Berkowitz (D-Anchorage)

Committee assignments

  • Committee on Committees
    • Harris (chair), Chenault, Coghill, Meyer, Rokeberg, Berkowitz, Kerttula
  • Community & Regional Affairs
    • Olson (co-chair), Thomas (co-chair), LeDoux, Kott, Neuman, Cissna, Salmon
  • Finance
    • Chenault (co-chair), Meyer (co-chair), Stoltze (vice-chair), Foster, Hawker, Holm, Kelly, Weyrauch, Croft, Joule, Moses
  • Health, Education & Social Services
    • Wilson (chair), Seaton (vice-chair), Anderson, Kohring, McGuire, Cissna, Gardner
  • Judiciary
    • McGuire (chair), Anderson (vice-chair), Coghill, Dahlstrom, Kott, Gara, Gruenberg
  • Labor & Commerce
    • Anderson (chair), Kott (vice-chair), LeDoux, Lynn, Rokeberg, Crawford, Guttenberg
  • Resources
    • Ramras (co-chair), Samuels (co-chair), Elkins, Gatto, LeDoux, Olson, Seaton, Crawford, Kapsner
  • Rules
    • Rokeberg (chair), Coghill (vice-chair), Harris, Kohring, McGuire, Berkowitz, Kerttula
  • State Affairs
    • Seaton (chair), Gatto (vice-chair), Elkins, Lynn, Ramras, Gardner, Gruenberg
  • Transportation
    • Elkins (co-chair), Gatto (co-chair), Kohring, Neuman, Thomas, Kapsner, Salmon

See also

Notes

  1. ^ Was elected to a short (2-year) term in 2004, after being appointed to fill the vacant seat the previous year.

External links

  • Alaska Legislature home page (current legislature, not archive)
  • Alaska Senate home page (current legislature, not archive)
  • Alaska House of Representatives home page (current legislature, not archive)
  • House and Senate Majority's website archive for the 24th Legislature
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.