World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

2010–11 UEFA Europa League

Article Id: WHEBN0020795986
Reproduction Date:

Title: 2010–11 UEFA Europa League  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: 2011 UEFA Europa League Final, 2010–11 S.S.C. Napoli season, 2010–11 in French football, FK Teteks, Hulk (footballer)
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

2010–11 UEFA Europa League

2010–11 UEFA Europa League
Aviva Stadium, Dublin hosted the final.
Tournament details
Dates 16 September 2010 – 18 May 2011 (competition proper)
1 July – 26 August 2010 (qualifying)
Teams 48+8 (competition proper)
161+33 (total) (from 53 associations)
Final positions
Champions Porto (2nd title)
Runners-up Braga
Tournament statistics
Matches played 178
Goals scored 479 (2.69 per match)
Top scorer(s) Radamel Falcao
(17 goals)

The 2010–11 UEFA Europa League was the second season of the UEFA, and the 40th edition overall including its predecessor, the UEFA Cup.[1] It began on 1 July 2010, with the first qualifying round matches, and concluded on 18 May 2011, with the final at the Aviva Stadium in Dublin, Republic of Ireland, between Porto and first-time finalists Braga. This was the first all-Portuguese final of a European competition and only the third time that two Portuguese teams faced each other in Europe, following Braga's elimination of Benfica in the semi-finals. Porto defeated Braga 1–0, with a goal from the competition's top goalscorer Radamel Falcao,[2] and won their second title in the competition, after victory in the 2002–03 UEFA Cup.

Association team allocation

A total of 194 teams from 53 UEFA associations participated in the 2010–11 UEFA Europa League. Associations were allocated places according to their 2009 UEFA country coefficient, which took into account their performance in European competitions from 2004–05 to 2008–09.[3]

Below is the qualification scheme for the 2010–11 UEFA Europa League:[4]

  • Associations 1–6 each have three teams qualify
  • Associations 7–9 each have four teams qualify
  • Associations 10–51 each have three teams qualify, except Liechtenstein, which have one team qualify (as Liechtenstein only have a domestic cup and no domestic league)
  • Associations 52–53 each have two teams qualify (an increase from only one team in the previous season)
  • The top three associations of the 2009–10 UEFA Fair Play ranking each gain an additional berth
  • Moreover, 33 teams eliminated from the 2010–11 UEFA Champions League are transferred to the Europa League.

Association ranking

Rank Association Coeff. Teams Notes
1 England 79.499 3
2 Spain 74.266 +1(UCL)
3 Italy 62.910 +1(UCL)
4 Germany 56.695
5 France 50.168
6 Russia 47.625 +3(UCL)
7 Ukraine 41.850 4 +1(UCL)
8 Netherlands 39.130 +2(UCL)
9 Romania 38.908 +1(UCL)
10 Portugal 36.462 3 +2(UCL)
11 Turkey 32.225 +1(UCL)
12 Greece 28.165 +1(UCL)
13 Scotland 27.875 +2(UCL)
14 Belgium 25.325 +2(UCL)
15 Switzerland 25.250 +2(UCL)
16 Denmark 24.450 +1(FP)
17 Bulgaria 21.250 +1(UCL)
18 Czech Republic 20.750 +1(UCL)
Rank Association Coeff. Teams Notes
19 Norway 18.800 3 +1(UCL)
20 Austria 17.825 +1(UCL)
21 Serbia 15.250
22 Israel 15.250
23 Cyprus 15.082 +1(UCL)
24 Sweden 14.691 +1(FP)
+1(UCL)
25 Slovakia 14.665
26 Poland 12.916 +1(UCL)
27 Croatia 12.332 +1(UCL)
28 Finland 9.790 +1(FP)
+1(UCL)
29 Lithuania 9.666
30 Republic of Ireland 9.499
31 Latvia 9.164
32 Slovenia 9.082
33 Belarus 8.666 +1(UCL)
34 Bosnia and Herzegovina 8.665
35 Hungary 8.166 +1(UCL)
36 Iceland 6.665
Rank Association Coeff. Teams Notes
37 Moldova 6.665 3 +1(UCL)
38 Georgia 6.664
39 Liechtenstein 5.500 1
40 Macedonia 5.165 3
41 Azerbaijan 4.498
42 Estonia 4.332
43 Albania 3.999
44 Kazakhstan 3.249 +1(UCL)
45 Armenia 2.999
46 Wales 2.331 +1(UCL)
47 Northern Ireland 2.165
48 Faroe Islands 2.165
49 Luxembourg 1.332
50 Montenegro 1.000
51 Andorra 0.500
52 Malta 0.499 2
53 San Marino 0.250
Notes
  • (FP): Additional fair play berth (Sweden, Denmark, Finland)[5]
  • (UCL): Additional teams transferred from the UEFA Champions League

Distribution

The winners of the 2009–10 UEFA Europa League, Atlético Madrid, were guaranteed a place in the group stage as the title holder, since they did not qualify for the 2010–11 UEFA Champions League. However, they also qualified for the Europa League third qualifying round through domestic performance, as they were the runners-up of the 2009–10 Copa del Rey to Champions League-qualified Sevilla. As a result, this place in the third qualifying round was vacated, which in turn led to the following changes to the default allocation system in order to compensate for this vacant spot:

  • The domestic cup winners of association 28 (Finland) have been promoted from the second qualifying round to the third qualifying round.
  • The domestic cup winners of associations 52 and 53 (Malta and San Marino) have been promoted from the first qualifying to the second qualifying round.
Teams entering in this round Teams advancing from previous round Teams transferred from Champions League
First qualifying round
(52 teams)
  • 20 domestic league runners-up from associations 33–53 (except Liechtenstein)
  • 29 domestic league third-placed teams from associations 22–51 (except Liechtenstein)
  • 3 teams which qualified via Fair Play rankings
Second qualifying round
(80 teams)
  • 25 domestic cup winners from associations 29–53
  • 14 domestic league runners-up from associations 19–32
  • 6 domestic league third-placed teams from associations 16–21
  • 6 domestic league fourth-placed teams from associations 10–15
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 7–9
  • 26 winners from the first qualifying round
Third qualifying round
(70 teams)
  • 13 domestic cup winners from associations 16–28
  • 3 domestic league runners-up from associations 16–18
  • 6 domestic league third-placed teams from associations 10–15
  • 3 domestic league fourth-placed teams from associations 7–9
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 4–6 (League Cup winners for France)
  • 2 domestic league sixth-placed teams from associations 1–3 (League Cup winners for England)
    (minus the spot vacated by Atlético Madrid)
  • 40 winners from the second qualifying round
Play-off round
(74 teams)
  • 15 domestic cup winners from associations 1–15
  • 3 domestic league third-placed teams from associations 7–9
  • 3 domestic league fourth-placed teams from associations 4–6
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 1–3
  • 35 winners from the third qualifying round
  • 15 losers from the Champions League third qualifying round
Group stage
(48 teams)
  • Title holder
  • 37 winners from the play-off round
  • 10 losers from the Champions League play-off round
Knockout phase
(32 teams)
  • 12 group winners from the group stage
  • 12 group runners-up from the group stage
  • 8 third-placed teams from the Champions League group stage

Redistribution rules

A Europa League place is vacated when a team qualifies for both the Champions League and the Europa League, or qualifies for the Europa League by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules:[4]

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifiers within the national association) also qualify for the Champions League, their Europa League place is vacated, and the remaining Europa League qualifiers are moved up one place, with the final place (with the earliest starting round) taken by the domestic cup runners-up, provided they do not already qualify for the Champions League or the Europa League. Otherwise, this place is taken by the highest-placed league finishers that have not yet qualified for the Europa League.
  • When the domestic cup winners also qualify for the Europa League through league position, their place through the league position is vacated, and the Europa League qualifiers that finish lower in the league are moved up one place, with the final place taken by the highest-placed league finishers that have not yet qualified for the Europa League.
  • A place vacated by the League Cup winners is taken by the highest-placed league finishers that have not yet qualified for the Europa League.
  • A Fair Play place is taken by the highest-ranked team in the domestic Fair Play table that has not yet qualified for the Champions League or the Europa League.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • TH: Title holders
  • CW: Cup winners
  • CR: Cup runners-up
  • LC: League Cup winners
  • Nth: League position
  • P-W: End-of-season European competition play-offs winners
  • FP: Fair play
  • UCL: Relegated from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • PO: Losers from the play-off round
    • Q3: Losers from the third qualifying round
Round of 32
Twente (UCL GS) Benfica (UCL GS) Rangers (UCL GS) Rubin Kazan (UCL GS)
Basel (UCL GS) Spartak Moscow (UCL GS) Ajax (UCL GS) Braga (UCL GS)
Group stage
Atlético Madrid (TH) Anderlecht (UCL PO) UCL PO) Zenit St. Petersburg (UCL PO)
Red Bull Salzburg (UCL PO) Sevilla (UCL PO) Sparta Prague (UCL PO) Dynamo Kyiv (UCL PO)
Sheriff Tiraspol (UCL PO) Sampdoria (UCL PO) Young Boys (UCL PO)
Play-off round
Manchester City (5th) Lokomotiv Moscow (4th) AEK Athens (3rd) Unirea Urziceni (UCL Q3)
Aston Villa (6th) CSKA Moscow (5th) Dundee United (CW) Dinamo Zagreb (UCL Q3)
Getafe (6th) Tavriya Simferopol (CW) Club Brugge (3rd) AIK (UCL Q3)
Villarreal (7th)Note ESP Metalist Kharkiv (3rd) Grasshopper (3rd) PAOK (UCL Q3)
Palermo (5th) PSV Eindhoven (3rd) Aktobe (UCL Q3) Celtic (UCL Q3)
Napoli (6th) Feyenoord (4th) HJK Helsinki (UCL Q3) Fenerbahçe (UCL Q3)
Bayer Leverkusen (4th) Vaslui (3rd) The New Saints (UCL Q3) Gent (UCL Q3)
Borussia Dortmund (5th) Steaua Bucureşti (4th) Litex Lovech (UCL Q3) Omonia (UCL Q3)
Paris Saint-Germain (CW) Porto (CW) BATE (UCL Q3) Lech Poznań (UCL Q3)
Lille (4th) Trabzonspor (CW) Debrecen (UCL Q3)
Third qualifying round
Liverpool (7th)Note ENG Sporting CP (4th) Beroe Stara Zagora (CW) Apollon (CW)
Juventus (7th) Galatasaray (3rd) CSKA Sofia (2nd) 2nd)
Stuttgart (6th) Aris (4th) Viktoria Plzeň (CW) Slovan Bratislava (CW)
Montpellier (5th) Hibernian (4th) Jablonec (2nd) Jagiellonia (CW)
Sibir Novosibirsk (CR) Genk (P-W) Aalesund (CW) Hajduk Split (CW)
Dnipro Dnipropetrovsk (4th) Luzern (4th) Sturm Graz (CW) Inter Turku (CW)
AZ (5th) Nordsjælland (CW) Red Star Belgrade (CW)
Timişoara (5th) Odense (2nd) Maccabi Haifa (2nd)
Second qualifying round
Karpaty Lviv (5th) Austria Wien (2nd) Shamrock Rovers (2nd) Sillamäe Kalev (2nd)
Utrecht (P-W) Rapid Wien (3rd) Jelgava (CW) Besa Kavajë (CW)
Dinamo Bucureşti (6th) OFK Beograd (3rd) Ventspils (2nd) Atyrau (CW)
Marítimo (5th) Spartak Zlatibor Voda (4th) Maribor (CW) Mika (2nd)
Beşiktaş (4th) Maccabi Tel Aviv (3rd) Gorica (3rd) Bangor City (CW)
Olympiacos (5th) APOEL (2nd) Dinamo Minsk (2nd) Cliftonville (2nd)
Motherwell (5th) 3rd) Borac Banja Luka (CW) Víkingur Gøta (CW)
Cercle Brugge (CR) Dukla Banská Bystrica (3rd) Videoton (2nd) Differdange (CW)
Lausanne-Sport (CR) Wisła Kraków (2nd) Breiðablik (CW) Budućnost Podgorica (2nd)
Brøndby (3rd) Cibalia (3rd) Iskra-Stal (2nd) UE Sant Julià (CW)
Levski Sofia (3rd) Honka (2nd) CW) Valletta (CW)
Baník Ostrava (3rd) Sūduva Marijampolė (3rd) Vaduz (CW) Tre Penne (2nd)
Molde (2nd) Šiauliai (4th)Note LTU Teteks (CW)
Stabæk (3rd) Sporting Fingal (CW) Baku (CW)
First qualifying round
Bnei Yehuda (CR) Široki Brijeg (2nd) Khazar (4th) EB/Streymur (2nd)
Anorthosis (3rd) Zrinjski (4th) Narva Trans (3rd) NSÍ Runavík (4th)
Kalmar FF (4th) Győri ETO (3rd) Flora (CR) F91 Dudelange (2nd)
Nitra (4th) Zalaegerszeg (CR) KF Tirana (3rd) CS Grevenmacher (3rd)
Ruch Chorzów (3rd) KR Reykjavík (2nd) Laçi (4th) Mogren (3rd)
Šibenik (4th) Fylkir (3rd) Shakhter Karaganda (3rd) Zeta (4th)
TPS (3rd) Olimpia (3rd) Tobol Kostanay (4th) UE Santa Coloma (2nd)
Tauras Tauragė (5th)Note LTU Dacia (CR) Ulisses (3rd) Lusitanos (4th)
Dundalk (5th)Note IRL Dinamo Tbilisi (2nd) Banants (CR) Sliema Wanderers (3rd)
Skonto (3rd) Zestaponi (3rd) Llanelli (2nd) Faetano (3rd)
Olimpija (4th) Rabotnički (2nd) Port Talbot Town (3rd) Gefle (FP)[6]
Dnepr Mogilev (3rd) Metalurg Skopje (3rd) Glentoran (3rd) Randers (FP)[7]
Torpedo Zhodino (CR) Qarabağ (3rd) Portadown (CR) MYPA (FP)[8]
Notes
  • England (ENG): Portsmouth, the runners-up of the 2009–10 FA Cup to Champions League-qualified Chelsea, did not obtain a UEFA licence, meaning they could not qualify for Europe. Portsmouth had appealed to UEFA, the Premier League and the English FA, but the latter two would not allow late applications for the licence.[9] As a result, the seventh-placed team of the 2009–10 Premier League, Liverpool, claimed the Europa League spot in the third qualifying round.
  • Republic of Ireland (IRL): Since the third- and fourth-placed teams of the 2009 League of Ireland, Cork City and Derry City, were dissolved and expelled from the league respectively after the season was completed, the fifth-placed team, Dundalk, claimed the Europa League spot in the first qualifying round.[10]
  • Lithuania (LTU): Vėtra, the runners-up of the 2009 A Lyga and also the runners-up of the 2009–10 Lithuanian Football Cup to Champions League-qualified Ekranas, were denied the UEFA license for the 2010–11 season and therefore could not represent Lithuania in the UEFA Europa League.[11] As a result, all Europa League spots were awarded to teams based on their league positions. Therefore, the fourth-placed team, Šiauliai, were moved from the first qualifying round to the second qualifying round, while the fifth-placed team, Tauras Tauragė, claimed the Europa League spot in the first qualifying round.
  • Spain (ESP): Mallorca, the fifth-placed team of the 2009–10 La Liga, were not admitted to the UEFA Europa League due to being immersed in a creditor contest[12] (not by reason of having debt) a situation that does not meet the necessary admission criteria for participating in the UEFA competitions.[13] As a result, the seventh-placed team, Villarreal, claimed the Europa League spot in the play-off round. On 30 July, UEFA's Appeals Body dismissed Mallorca's appeal against the infraction.[14]

Round and draw dates

All draws held at UEFA headquarters in Nyon, Switzerland unless stated otherwise.[15]

Phase Round Draw date First leg Second leg
Qualifying First qualifying round 21 June 2010 1 July 2010 8 July 2010
Second qualifying round 15 July 2010 22 July 2010
Third qualifying round 16 July 2010 29 July 2010 5 August 2010
Play-off Play-off round 6 August 2010 19 August 2010 26 August 2010
Group stage Matchday 1 27 August 2010
(Monaco)
16 September 2010
Matchday 2 30 September 2010
Matchday 3 21 October 2010
Matchday 4 4 November 2010
Matchday 5 1–2 December 2010
Matchday 6 15–16 December 2010
Knockout phase Round of 32 17 December 2010 17 February 2011 24 February 2011
Round of 16 10 March 2011 17 March 2011
Quarter-finals 18 March 2011 7 April 2011 14 April 2011
Semi-finals 28 April 2011 5 May 2011
Final 18 May 2011 at Aviva Stadium, Dublin

Matches in the qualifying, play-off, and knockout rounds may also be played on Tuesdays or Wednesdays instead of the regular Thursdays due to scheduling conflicts.

Seeding

The draws for the qualifying rounds, the play-off round and the group stage are all seeded based on the 2010 UEFA club coefficients.[16] The coefficients are calculated on the basis of a combination of 20% of the value of the respective national association’s coefficient for the period from 2005–06 to 2009–10 inclusive and the clubs' individual performances in the UEFA club competitions during the same period. Clubs are ordered by their coefficients and then divided into pots as required.[4][17]

In the draws for the qualifying rounds and the play-off round, the teams are divided evenly into one seeded and one unseeded pot, based on their club coefficients. A seeded team is drawn against an unseeded team, with the order of legs in each tie also being decided randomly. Due to the limited time between matches, the draws for the second and third qualifying rounds take place before the results of the previous round are known. The seeding in each draw is carried out under the assumption that all of the highest-ranked clubs of the previous round are victorious. If a lower-ranked club is victorious, it simply takes the place of its defeated opponent in the next round. Prior to these draws, UEFA may form "groups" in accordance with the principles set by the Club Competitions Committee, but they are purely for convenience of the draw and do not resemble any real groupings in the sense of the competition, while ensuring that teams from the same association not drawn against each other.

In the draw for the group stage, the 48 teams are split into four pots of twelve teams, based on their club coefficients, with the title holder (if participating) automatically placed into Pot 1. Each group contains one team from each pot, but teams from the same association cannot be drawn into the same group.

In the draw for the first knockout stage, the twelve group winners and the four better third-placed teams from the Champions League group stage (based on their match record in the group stage) are seeded, and the twelve group runners-up and the other four third-placed teams from the Champions League group stage are unseeded. A seeded team is drawn against an unseeded team, with the seeded team hosting the second leg. Teams from the same group or the same association cannot be drawn against each other.

In the draws for the round of 16 onwards, there are no seedings, and teams from the same group or the same association may be drawn with each other.

Qualifying rounds

In the qualifying and play-off rounds, teams play against each other over two legs on a home-and-away basis.

The draw for the first two qualifying rounds was made on 21 June 2010,[18] while the draw for the third qualifying round was made on 16 July 2010.[19]

First qualifying round

The first legs were played on 1 July, and the second legs were played on 8 July 2010.
Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
UE Santa Coloma 0–5 Mogren 0–3 0–2
Olimpija 0–5 Široki Brijeg 0–2 0–3
Anorthosis 4–0 Banants 3–0 1–0
Olimpia 1–1 (a)1 Khazar 0–0 1–1
Šibenik 3–0 Sliema Wanderers 0–0 3–0
Tobol 2–4 Zrinjski 1–2 1–2
Ulisses 0–1 Bnei Yehuda 0–0 0–1
Rabotnički 11–01 Lusitanos 5–0 6–0
KF Tirana 1–0 Zalaegerszeg 0–0 1–0 (aet)
5–0 Faetano 5–0 0–0
NSÍ Runavík 1–4 Gefle 0–2 1–2
Torpedo Zhodino 6–1 Fylkir 3–0 3–1
Randers 7–3 F91 Dudelange 6–1 1–2
Portadown 2–1 Skonto 1–1 1–0
TPS 7–1 Port Talbot Town 3–1 4–0
KR Reykjavík 5–2 Glentoran 3–0 2–2
Grevenmacher 4–51 Dundalk 3–3 1–2
Kalmar FF 4–0 EB/Streymur 1–0 3–0
Llanelli 4–5 Tauras Tauragė 2–2 2–3 (aet)
Narva Trans 0–7 MYPA 0–2 0–5
Zeta 1–1 (a)1 Dacia 1–1 0–0
Laçi 2–8 Dnepr Mogilev 1–1 1–7
Shakhter Karaganda 1–3 Ruch Chorzów 1–2 0–1
2–1 Flora 2–1 0–0
Nitra 3–5 Győri ETO 2–2 1–3
Qarabağ 5–2 Metalurg Skopje 4–1 1–1
  • Note 1: Order of legs reversed after original draw.

Second qualifying round

The first legs were played on 15 July, and the second legs were played on 22 and 23 July 2010.
Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Cercle Brugge 2–2 (a) TPS 0–1 2–1
Motherwell 2–0 Breiðablik 1–0 1–0
Anorthosis 3–22 Šibenik 0–2 3–0 (aet)
Lausanne-Sport 2–1 Borac Banja Luka 1–0 1–1
Šiauliai 0–7 Wisła Kraków 0–2 0–5
Kalmar FF 2–0 Dacia 0–0 2–0
Utrecht 5–1 KF Tirana 4–0 1–1
Gorica 1–4 Randers 0–3 1–1
Marítimo 6–4 Sporting Fingal 3–2 3–2
Sūduva Marijampolė 2–6 Rapid Wien 0–2 2–4
Ventspils 1–3 Teteks 0–0 1–3
OFK Beograd 3–2 Torpedo Zhodino 2–2 1–0
Olimpia 1–7 Dinamo Bucureşti 0–2 1–5
MYPA 8–0 UE Sant Julià 3–0 5–03
Videoton 1–3 Maribor 1–1 0–2
Brøndby 3–0 Vaduz 3–0 0–0
Stabæk 3–3 (a) Dnepr Mogilev 2–2 1–1
Shamrock Rovers 2–1 Bnei Yehuda 1–1 1–0
3–1 Iskra-Stal 2–1 1–0
KR Reykjavík 2–6 Karpaty Lviv 0–3 2–3
Maccabi Tel Aviv 3–2 Mogren 2–0 1–2
Austria Wien 3–2 Široki Brijeg 2–2 1–0
Tauras Tauragė 1–6 APOEL 0–3 1–3
Molde 2–2 (a) Jelgava 1–0 1–2
3–1 Dukla Banská Bystrica 3–0 0–1
Honka 2–3 Bangor City 1–1 1–2
Levski Sofia 8–0 Dundalk 6–0 2–0
0–6 Baník Ostrava 0–6 0–0
Rabotnički 1–0 Mika 1–0 0–0
Atyrau 0–5 Győri ETO 0–34 0–2
Portadown 2–32 Qarabağ 1–2 1–1
Beşiktaş 7–0 Víkingur Gøta 3–0 4–0
Differdange 3–5 Spartak Zlatibor Voda 3–3 0–2
Dinamo Minsk 10–1 Sillamäe Kalev 5–1 5–0
Valletta 1–1 (a) Ruch Chorzów 1–1 0–0
Baku 2–4 Budućnost Podgorica 0–35 2–1
Zrinjski 13–3 Tre Penne 4–1 9–2
Gefle 2–42 Dinamo Tbilisi 1–2 1–2
Cliftonville 1–02 Cibalia 1–0 0–0
Besa Kavajë 1–11 Olympiacos 0–5 1–6
Notes
  • Note 2: Order of legs reversed after original draw.
  • Note 3: Original match abandoned in the 80th minute due to adverse weather conditions, with MYPA leading 1–0. The match was replayed on 23 July 2010 at 18:30 CEST from the beginning.[20]
  • Note 4: UEFA awarded Győri ETO a 3–0 win due to Atyrau fielding a suspended player in the first leg.[21] The original match had ended in a 2–0 win for Győri ETO.
  • Note 5: UEFA awarded Budućnost Podgorica a 3–0 win due to Baku fielding a suspended player in the first leg.[21] The original match had ended in a 2–1 win for Baku.

Third qualifying round

The first legs were played on 27 and 29 July, and the second legs were played on 3 and 5 August 2010.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Odense 5–3 Zrinjski 5–3 0–0
Dnepr Mogilev 3–1 Baník Ostrava 1–0 2–1
Rabotnički 0–46 Liverpool 0–2 0–2
Marítimo 10–3 Bangor City 8–2 2–1
Beroe Stara Zagora 1–4 Rapid Wien 1–1 0–3
MYPA 4–56 Timişoara 1–2 3–3
CSKA Sofia 5–1 Cliftonville 3–0 2–1
Karpaty Lviv 2–0 Zestaponi 1–0 1–0
Shamrock Rovers 0–3 Juventus 0–2 0–1
7–1 Teteks 5–0 2–1
Nordsjælland 1–3 Sporting CP 0–1 1–2
Maribor 6–2 Hibernian 3–0 3–2
Red Star Belgrade 2–3 Slovan Bratislava 1–2 1–1
Inter Turku 3–8 Genk 1–5 2–3
Ruch Chorzów 1–6 Austria Wien 1–3 0–3
Viktoria Plzeň 1–4 Beşiktaş 1–1 0–3
Olympiacos 2–2 (a) Maccabi Tel Aviv 2–1 0–1
Wisła Kraków 2–4 Qarabağ 0–1 2–3
Sturm Graz 3–1 Dinamo Tbilisi 2–0 1–1
Cercle Brugge 2–36 Anorthosis 1–0 1–3
Budućnost Podgorica 1–3 Brøndby 1–2 0–1
Molde 4–5 Stuttgart 2–3 2–2
Maccabi Haifa 2–3 Dinamo Minsk 1–0 1–3
Utrecht 4–1 Luzern 1–0 3–1
Sibir Novosibirsk 2–2 (a) Apollon 1–0 1–2
Randers 3–4 Lausanne-Sport 2–3 1–1
Dinamo Bucureşti 3–4 Hajduk Split 3–1 0–3
AZ 2–1 IFK Göteborg 2–0 0–1
Spartak Zlatibor Voda 2–3 Dnipro Dnipropetrovsk 2–1 0–2
Győri ETO 1–1 (4–3 p) Montpellier 0–1 1–0 (aet)
Aalesund 1–4 Motherwell 1–1 0–3
Kalmar FF 3–6 Levski Sofia 1–1 2–5
Galatasaray 7–3 OFK Beograd 2–2 5–1
Jagiellonia Białystok 3–4 Aris 1–2 2–2
APOEL 4–1 Jablonec 1–0 3–1
Notes
  • Note 6: Order of legs reversed after original draw.

Play-off round

The draw for the play-off round was held on 6 August 2010.[22] The first legs were played on 17 and 19 August, and the second legs were played on 24 and 26 August 2010.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Paris Saint-Germain 5–4 Maccabi Tel Aviv 2–0 3–4
Bayer Leverkusen 6–1 Tavriya Simferopol 3–0 3–1
CSKA Moscow 6–1 Anorthosis 4–0 2–1
Hajduk Split 5–2 Unirea Urziceni 4–1 1–1
Feyenoord 1–2 Gent 1–0 0–2
Genk 2–7 Porto 0–3 2–4
Debrecen 4–1 Litex Lovech 2–0 2–1
Aris 2–1 Austria Wien 1–0 1–1
Galatasaray 3–3 (a) Karpaty Lviv 2–2 1–1
Palermo 5–3 Maribor 3–0 2–3
Club Brugge 5–3 Dinamo Minsk 2–1 3–2
Omonia 2–3 Metalist Kharkiv 0–1 2–2
Vaslui 0–2 Lille 0–0 0–2
Napoli 3–0 Elfsborg 1–0 2–0
Sporting CP 3–2 Brøndby 0–2 3–0
Steaua Bucureşti 1–1 (4–3 p)7 Grasshopper 1–0 0–1 (aet)
Liverpool 3–1 Trabzonspor 1–0 2–1
Celtic 2–4 Utrecht 2–0 0–4
Borussia Dortmund 5–0 Qarabağ 4–0 1–0
AIK 1–2 Levski Sofia 0–0 1–2
Sturm Graz 1–3 Juventus 1–2 0–1
Getafe 2–1 APOEL 1–0 1–1 (aet)
Dundee United 1–2 AEK Athens 0–1 1–1
AZ 3–2 Aktobe 2–0 1–2
Dnipro Dnipropetrovsk 0–1 Lech Poznań 0–1 0–0
Rapid Wien 4–3 Aston Villa 1–1 3–2
CSKA Sofia 5–2 The New Saints 3–0 2–2
Beşiktaş 6–0 HJK Helsinki 2–0 4–0
Slovan Bratislava 2–3 Stuttgart 0–1 2–2
Sibir Novosibirsk 1–5 PSV Eindhoven 1–0 0–5
BATE 5–1 Marítimo 3–0 2–1
Lausanne-Sport 2–2 (4–3 p) Lokomotiv Moscow 1–1 1–1 (aet)
Győri ETO 1–4 Dinamo Zagreb 0–2 1–2
Odense 3–1 Motherwell 2–1 1–0
PAOK 2–1 Fenerbahçe 1–0 1–1 (aet)
Villarreal 7–1 Dnepr Mogilev 5–0 2–1
Timişoara 0–3 Manchester City 0–1 0–2
  • Note 7: Order of legs reversed after original draw.

Group stage

Location of teams of the 2010–11 UEFA Europa League group stage.
Red: Group A; Yellow: Group B; Green: Group C; Black: Group D; Purple: Group E; Pink: Group F; Blue: Group G; Orange: Group H; Brown: Group I; Deep pink: Group J; Cyan: Group K; Spring green: Group L.

The 48 clubs were drawn into twelve groups of four on 27 August 2010 in Monaco.[23] In each group, teams play against each other home-and-away in a round-robin format. The matchdays are 16 September, 30 September, 21 October, 4 November, 1–2 December, and 15–16 December 2010. The group winners and runners-up advance to the round of 32, where they are joined by the eight third-placed teams from the group stage of the 2010–11 UEFA Champions League.

If two or more teams are equal on points on completion of the group matches, the following criteria are applied to determine the rankings (in descending order):[4]

  1. higher number of points obtained in the group matches played among the teams in question;
  2. superior goal difference from the group matches played among the teams in question;
  3. higher number of goals scored away from home in the group matches played among the teams in question;
  4. superior goal difference from all group matches played;
  5. higher number of goals scored;
  6. higher number of coefficient points accumulated by the club in question, as well as its association, over the previous five seasons.

Following a trial at last year's UEFA Europa League, UEFA have announced that in both this year's and the 2011–12 competition, two extra officials would be used – with one on each goal line.[24]


Key to colours in group tables
Group winners and runners-up advance to the round of 32

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Manchester City 6 3 2 1 11 6 +5 11
Lech Poznań 6 3 2 1 11 8 +3 11
Juventus 6 0 6 0 7 7 0 6
Red Bull Salzburg 6 0 2 4 1 9 −8 2
  JUV LEC MC SBG
Juventus 3–3 1–1 0–0
Lech Poznań 1–1 3–1 2–0
Manchester City 1–1 3–1 3–0
Red Bull Salzburg 1–1 0–1 0–2

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Bayer Leverkusen 6 3 3 0 8 2 +6 12
Aris 6 3 1 2 7 5 +2 10
Atlético Madrid 6 2 2 2 9 7 +2 8
Rosenborg 6 1 0 5 3 13 −10 3
  ARI ATL BL RBK
Aris 1–0 0–0 2–0
Atlético Madrid 2–3 1–1 3–0
Bayer Leverkusen 1–0 1–1 4–0
Rosenborg 2–1 1–2 0–1

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Sporting CP 6 4 0 2 14 6 +8 12
Lille 6 2 2 2 8 6 +2 8
Gent 6 2 1 3 8 13 −5 7
Levski Sofia 6 2 1 3 6 11 −5 7
  GNT LS LIL SCP
Gent 1–0 1–1 3–1
Levski Sofia 3–2 2–2 1–0
Lille 3–0 1–0 1–2
Sporting CP 5–1 5–0 1–0

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Villarreal 6 4 0 2 8 5 +3 12
PAOK 6 3 2 1 5 3 +2 11
Dinamo Zagreb 6 2 1 3 4 5 −1 7
Club Brugge 6 0 3 3 4 8 −4 3
  BRG DZ PAOK VLR
Club Brugge 0–2 1–1 1–2
Dinamo Zagreb 0–0 0–1 2–0
PAOK 1–1 1–0 1–0
Villarreal 2–1 3–0 1–0

Group E

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Dynamo Kyiv 6 3 2 1 10 6 +4 11
BATE 6 3 1 2 11 11 0 10
AZ 6 2 1 3 8 10 −2 7
Sheriff Tiraspol 6 1 2 3 5 7 −2 5
  AZ BTE DK SHF
AZ 3–0 1–2 2–1
BATE 4–1 1–4 3–1
Dynamo Kyiv 2–0 2–2 0–0
Sheriff Tiraspol 1–1 0–1 2–0

Group F

Team Pld W D L GF GA GD Pts
CSKA Moscow 6 5 1 0 18 3 +15 16
Sparta Prague 6 2 3 1 12 12 0 9
Palermo 6 2 1 3 7 11 −4 7
Lausanne-Sport 6 0 1 5 5 16 −11 1
  CSM LAU PAL SPP
CSKA Moscow 5–1 3–1 3–0
Lausanne-Sport 0–3 0–1 1–3
Palermo 0–3 1–0 2–2
Sparta Prague 1–1 3–3 3–2

Group G

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Zenit St. Petersburg 6 6 0 0 18 6 +12 18
Anderlecht 6 2 1 3 8 8 0 7
AEK Athens 6 2 1 3 9 13 −4 7
Hajduk Split 6 1 0 5 5 13 −8 3
  AEK AND HAJ ZNT
AEK Athens 1–1 3–1 0–3
Anderlecht 3–0 2–0 1–3
Hajduk Split 1–3 1–0 2–3
Zenit St. Petersburg 4–2 3–1 2–0

Group H

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Stuttgart 6 5 0 1 16 6 +10 15
Young Boys 6 3 0 3 10 10 0 9
Getafe 6 2 1 3 4 8 −4 7
Odense 6 1 1 4 8 14 −6 4
  GET OB STU YB
Getafe 2–1 0–3 1–0
Odense 1–1 1–2 2–0
Stuttgart 1–0 5–1 3–0
Young Boys 2–0 4–2 4–2

Group I

Team Pld W D L GF GA GD Pts
PSV Eindhoven 6 4 2 0 10 3 +7 14
Metalist Kharkiv 6 3 2 1 9 4 +5 11
Sampdoria 6 1 2 3 4 7 −3 5
Debrecen 6 1 0 5 4 13 −9 3
  DEB MET PSV SAM
Debrecen 0–5 1–2 2–0
Metalist Kharkiv 2–1 0–2 2–1
PSV Eindhoven 3–0 0–0 1–1
Sampdoria 1–0 0–0 1–2

Group J

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Paris Saint-Germain 6 3 3 0 9 4 +5 12
Sevilla 6 3 1 2 10 7 +3 10
Borussia Dortmund 6 2 3 1 10 7 +3 9
Karpaty Lviv 6 0 1 5 4 15 −11 1
  BVB KAR PSG SEV
Borussia Dortmund 3–0 1–1 0–1
Karpaty Lviv 3–4 1–1 0–1
Paris Saint-Germain 0–0 2–0 4–2
Sevilla 2–2 4–0 0–1

Group K

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Liverpool 6 2 4 0 8 3 +5 10
Napoli 6 1 4 1 8 9 −1 7
Steaua Bucureşti 6 1 3 2 9 11 −2 6
Utrecht 6 0 5 1 5 7 −2 5
  LIV NAP STE UTR
Liverpool 3–1 4–1 0–0
Napoli 0–0 1–0 0–0
Steaua Bucureşti 1–1 3–3 3–1
Utrecht 0–0 3–3 1–1

Group L

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Porto 6 5 1 0 14 4 +10 16
Beşiktaş 6 4 1 1 9 6 +3 13
Rapid Wien 6 1 0 5 5 12 −7 3
CSKA Sofia 6 1 0 5 4 10 −6 3
  BJK CSS POR RPD
Beşiktaş 1–0 1–3 2–0
CSKA Sofia 1–2 0–1 0–2
Porto 1–1 3–1 3–0
Rapid Wien 1–2 1–2 1–3

Knockout phase

In the knockout phase, teams play against each other over two legs on a home-and-away basis, except for the one-match final.

The draw for the round of 32 and round of 16 was held on 17 December 2010.[25] The draws for the quarter-finals, semi-finals and final (to determine the "home" team) were held on 18 March 2011.[26]

Bracket

Round of 32   Round of 16   Quarter-finals   Semi-finals   Final
  PAOK 0 1 1  
  CSKA Moscow 1 1 2       CSKA Moscow 0 1 1  
  Sevilla 1 1 2     Porto 1 2 3  
  Porto (a) 2 0 2         Porto 5 5 10  
  Anderlecht 0 0 0         Spartak Moscow 1 2 3  
  Ajax 2 3 5       Ajax 0 0 0
  Basel 2 1 3     Spartak Moscow 1 3 4  
  Spartak Moscow 3 1 4         Porto 5 2 7  
  Metalist Kharkiv 0 0 0         Villarreal 1 3 4  
  Bayer Leverkusen 2 4 6       Bayer Leverkusen 2 1 3  
  Napoli 0 1 1     Villarreal 3 2 5  
  Villarreal 0 2 2         Villarreal 5 3 8
  Rubin Kazan 0 2 2         Twente 1 1 2  
  Twente 2 2 4       Twente 3 0 3
  Young Boys 2 1 3     Zenit St. Petersburg 0 2 2  
  Zenit St. Petersburg 1 3 4         Porto 1
  Benfica 2 2 4         Braga 0
  Stuttgart 1 0 1       Benfica 2 1 3  
  BATE 2 0 2     Paris Saint-Germain 1 1 2  
  Paris St.-Germain (a) 2 0 2         Benfica 4 2 6  
  Lille 2 1 3         PSV Eindhoven 1 2 3  
  PSV Eindhoven 2 3 5       PSV Eindhoven 0 1 1
  Rangers (a) 1 2 3     Rangers 0 0 0  
  Sporting CP 1 2 3         Benfica 2 0 2
  Beşiktaş 1 0 1         Braga (a) 1 1 2  
  Dynamo Kyiv 4 4 8       Dynamo Kyiv 2 0 2  
  Aris 0 0 0     Manchester City 0 1 1  
  Manchester City 0 3 3         Dynamo Kyiv 1 0 1
  Lech Poznań 1 0 1         Braga (a) 1 0 1  
  Braga 0 2 2       Braga 1 0 1
  Sparta Prague 0 0 0     Liverpool 0 0 0  
  Liverpool 0 1 1  

Round of 32

The first legs were played on 15 and 17 February, and the second legs were played on 22, 23 and 24 February 2011.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Napoli 1–2 Villarreal 0–0 1–2
Rangers 3–3 (a) Sporting CP 1–1 2–2
Sparta Prague 0–1 Liverpool 0–0 0–1
Anderlecht 0–5 Ajax 0–3 0–2
Lech Poznań 1–2 Braga 1–0 0–2
Beşiktaş 1–8 Dynamo Kyiv 1–4 0–4
Basel 3–4 Spartak Moscow 2–3 1–1
Young Boys 3–4 Zenit Saint Petersburg 2–1 1–3
Aris 0–3 Manchester City 0–0 0–3
PAOK 1–2 CSKA Moscow 0–1 1–1
Sevilla 2–2 (a) Porto 1–2 1–0
Rubin Kazan 2–4 Twente 0–2 2–2
Lille 3–5 PSV Eindhoven 2–2 1–3
Benfica 4–1 Stuttgart 2–1 2–0
BATE 2–2 (a) Paris Saint-Germain 2–2 0–0
Metalist Kharkiv 0–6 Bayer Leverkusen 0–4 0–2

Round of 16

The first legs were played on 10 March, and the second legs were played on 17 March 2011.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Benfica 3–2 Paris Saint-Germain 2–1 1–1
Dynamo Kyiv 2–1 Manchester City 2–0 0–1
Twente 3–2 Zenit Saint Petersburg 3–0 0–2
CSKA Moscow 1–3 Porto 0–1 1–2
PSV Eindhoven 1–0 Rangers 0–0 1–0
Bayer Leverkusen 3–5 Villarreal 2–3 1–2
Ajax 0–4 Spartak Moscow 0–1 0–3
Braga 1–08 Liverpool 1–0 0–0
  • Note 8: Order of legs reversed after original draw due to proximity between the cities of Porto and Braga.

Quarter-finals

The first legs were played on 7 April, and the second legs were played on 14 April 2011.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Porto 10–3 Spartak Moscow 5–1 5–2
Benfica 6–3 PSV Eindhoven 4–1 2–2
Villarreal 8–2 Twente 5–1 3–1
Dynamo Kyiv 1–1 (a)9 Braga 1–1 0–0
  • Note 9: Order of legs reversed after original draw due to proximity between the cities of Porto and Braga.

Semi-finals

The first legs were played on 28 April, and the second legs were played on 5 May 2011.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Benfica 2–2 (a)10 Braga 2–1 0–1
Porto 7–4 Villarreal 5–1 2–3
  • Note 10: Order of legs reversed after original draw due to proximity between the cities of Porto and Braga.

Final

The final was played on 18 May 2011 at Aviva Stadium in Dublin, Republic of Ireland. Due to UEFA rules against corporate sponsorship outside the federation, for the final the stadium was referred to as the "Dublin Arena".

18 May 2011
19:45 IST
Porto 1–0 Braga
Falcao Goal 44' Report
Aviva Stadium, Dublin
Attendance: 44,391
Referee: Carlos Velasco Carballo (Spain)[27]

Top goalscorers

The top scorers from the 2010–11 UEFA Europa League (excluding qualifying rounds and play-off round) are as follows:

Rank Name Team Goals Minutes played
1 Radamel Falcao Porto 17 1098'
2 Giuseppe Rossi Villarreal 11 1037'
3 Tomáš Necid CSKA Moscow 6 526'
4 Frédéric Kanouté Sevilla 5 461'
Wilfried Bony Sparta Prague 5 526'
Nilmar Villarreal 5 572'
Artjoms Rudņevs Lech Poznań 5 621'
Edinson Cavani Napoli 5 667'
Fredy Guarín Porto 5 808'
Artem Milevskiy Dynamo Kyiv 5 967'
Balázs Dzsudzsák PSV Eindhoven 5 973'
  • Source: Top scorers (accessed 5 May 2011)

See also

References

  1. ^ "UEFA Cup to become UEFA Europa League". UEFA. 27 September 2008. Retrieved 5 December 2011. 
  2. ^ "Europa League final: Porto 1-0 Braga". BBC Sport. 18 May 2011. Archived from the original on 20 May 2011. Retrieved 24 May 2011. 
  3. ^ UEFA Country Ranking 2009 Bert Kassies' Site
  4. ^ a b c d Regulations of the UEFA Europa League 2010/11
  5. ^ Sweden top UEFA Respect Fair Play rankings
  6. ^ Fair Play: Gefle IF till Europa League (Swedish)
  7. ^ Denmark’s Randers gain Europa League Fair Play place
  8. ^ MYPAlle tie auki eurocupeihin (Finnish)
  9. ^ Portsmouth Europa League appeal rejected by FA
  10. ^ A statement by Dundalk F.C. following the dissolution of Cork City F.C.
  11. ^ „Vėtra“ šiemet negalės rungtyniauti UEFA Europos lygoje (Lithuanian)
  12. ^ "El Mallorca anuncia un concurso de acreedores para hacer frente a su deuda" [Mallorca announces to host in a creditor contest to meet its debt].  
  13. ^ "Mallorca not admitted to UEFA competition".  
  14. ^ "Mallorca appeal to UEFA denied".  
  15. ^ 2010/11 draw and match calendar
  16. ^ UEFA Team Ranking 2010 Bert Kassies
  17. ^ Seeding in the 2010–11 Europa League Bert Kassies
  18. ^ Olympiacos and Beşiktaş discover fate
  19. ^ Liverpool and Juve learn draw fate
  20. ^ Sant Julià and MYPA fixture rearranged
  21. ^ a b "Győr, Budućnost Podgorica awarded default wins".  
  22. ^ Villa and Rapid to meet again
  23. ^ Big names face difficult groups
  24. ^ UEFA welcomes IFAB referee trial decision
  25. ^ Liverpool get Sparta in round of 32 draw
  26. ^ Benfica, PSV paired in Europa League quarter-finals
  27. ^ http://www.as.com/futbol/articulo/velasco-carballo-arbitrara-final-europa/20110516dasdasftb_16/Tes

External links

  • 2010–11 UEFA Europa League, UEFA.com
This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 


Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from Project Gutenberg are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.